I ACz 729/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Szczecinie z 2014-09-17
Sygn. akt I ACz 729/14
POSTANOWIENIE
Dnia 17 września 2014 r.
Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny
w składzie następującym:
Przewodniczący: SSA Małgorzata Gawinek
Sędziowie: SSA Maria Iwankiewicz
SSA Mirosława Gołuńska (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 17 września 2014 r. w Szczecinie, na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa S. T.
przeciwko M. P.
o odszkodowanie i zadośćuczynienie
na skutek zażalenia powoda S. T. na zarządzenie przewodniczącego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. akt I C 775/14
postanawia:
oddalić zażalenie.
SSA Maria Iwankiewicz SSA Małgorzata Gawinek SSA Mirosława Gołuńska
UZASADNIENIE
Zarządzeniem z 23 lipca 2014 roku przewodniczący w Sądzie Okręgowym w Szczecinie zwrócił pozew. Powód uprzednio zarządzeniem przewodniczącego został wezwany do uzupełnienia braków formalnych pozwu w terminie tygodniowym , pod rygorem zwrotu pozwu. W wyznaczonym terminie powód nie wskazał jednak dokładnego adresu zamieszkania pozwanej, wobec czego w oparciu o art. 130 § 1 k.p.c. zarządzono zwrot pozwu .
Na powyższe orzeczenie zażalenie złożył powód wnosząc o jego uchylenie. W treści zażalenia podał, że z przyczyny swojej choroby ( schizofrenii przewlekłej) nie podał pełnego adresu pozwanej. W treści tego pisma wskazał już dokładny adres przeciwniczki procesowej.
Sąd Apelacyjny zważył co następuje.
zażalenie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 130 § 1 i 2 k.p.c. jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
Za braki tego rodzaju należy uznać np. brak określenia strony pozwanej oraz jej adresu. 7-dniowy termin dla usunięcia braków pozwu jest terminem ustawowym, który nie może być ani skracany, ani przedłużany. W przypadkach uzasadnionych może ulec jedynie przywróceniu (patrz postanowienie Sądu Najwyższego z 20 stycznia 1967 r., I CZ 149/66, LexPolonica nr 325440, OSNCP 1967, nr 9, poz. 158). Upływ terminu jest bezskuteczny, jeżeli strona w ogóle nie podejmie czynności uzupełniającej lub podejmie ją, ale w taki sposób, że brak nie zostanie uzupełniony w całości.
W niniejszej sprawie powód został wezwany do wskazania adresu pozwanej wezwaniem z 3 lipca 2014 roku. Przesyłkę tę odebrał 9 lipca 2014 roku, co oznacza, że termin na uzupełnienie braków upłynął powodowi 16 lipca 2014 roku. Co prawda powód 14 lipca 2014 roku złożył pismo procesowe, w którym częściowo uzupełnił braki formalne pozwu, ale nie wskazał dokładnego adresu pozwanej. Powód wskazał jedynie, że pozwana zamieszkuje przy ulicy (...) w S.. Nie podał jednak numeru domu lub mieszkania, w którym zamieszkuje M. P. i termin na dokonanie tej czynności wyznaczony wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych pozwu upłynął bezskutecznie.
Dokładny adres pozwanej, który powód wskazał dopiero w zażaleniu nie uchyla skutków uchybienia wyżej opisanemu terminowi, gdyż – jak to wyżej opisano, nie ulega on przedłużeniu. Jeśli doszło do przekroczenia terminu skutki rygoru spełniają się nawet wówczas gdy zobowiązany uzupełni brak w późniejszym czasie.
Mając na uwadze powyższe, w oparciu o art. 385 k.p.c., Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie.
Marginalnie już tylko Sąd zauważa ,że powód może zwrócić się do Sądu Okręgowego w Szczecinie by pozwu fizycznie mu nie zwracano lecz sprawę wpisano do stosownego repertorium pod nowy numer i nadano jej dalszy bieg.
SSA Maria Iwankiewicz SSA Małgorzata Gawinek SSA Mirosława Gołuńska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Małgorzata Gawinek, Maria Iwankiewicz
Data wytworzenia informacji: