I ACz 842/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Szczecinie z 2017-11-06
Sygn. akt I ACz 842/17
POSTANOWIENIE
Dnia 6 listopada 2017 roku
Sąd Apelacyjny w Szczecinie Wydział I Cywilny w składzie następującym:
Przewodniczący: SSA Wiesława Kaźmierska
Sędziowie: SA Dariusz Rystał
SA Halina Zarzeczna (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2017 roku w Szczecinie na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa M. S. i A. R.
przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. (...) w K.
o uchylenie uchwały
w przedmiocie zażalenia powodów na postanowienie Sądu Okręgowego w Koszalinie z dnia 14 lipca 2017 roku, sygn. akt I C 305/16
p o s t a n a w i a:
oddalić zażalenie
H. Zarzeczna W. Kaźmierska D. Rystał
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 14 lipca 2017 r. Sąd Okręgowy w Koszalinie odrzucił apelację powodów wywiedzioną od wyroku wydanego w dniu 20 kwietnia 2017 roku w sprawie przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. (...) w K..
W treści uzasadnienia Sąd wskazał, że w dniu 20 kwietnia 2017 r. w sprawie został ogłoszony wyrok.
W dniu 4 maja 2017 r. (k. 198), a więc po upływie 7 dni od ogłoszenia wyroku, powódka wniosła o doręczenie jej wyroku wraz z uzasadnieniem. Następnie w dniu 10 czerwca 2017 r. powodowie wnieśli do sprawy pismo zatytułowane „ zażaleniem”, z którego treści wynikało, że kwestionują wyrok w całości, stąd Sąd uznał, że pismo to stanowi apelację od wyroku.
Sąd Okręgowy uznał, że apelacja powodów podlega odrzuceniu z powodu nie zachowania ustawowych terminów do jej wniesienia. Przywołując treść przepisów art. 369 § 1 oraz 2 k.p.c. wskazał, że apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli natomiast strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku. Termin dwutygodniowy liczony jest zatem od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem, pod warunkiem, że strona ta najpierw zażądała doręczenia uzasadnienia wyroku w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Gdy strona nie złożyła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem (w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku), termin do wniesienia apelacji rozpoczyna bieg od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia tego wniosku. W takiej więc sytuacji strona ma termin 21 dni od ogłoszenia wyroku na wniesienie apelacji. Termin do wniesienia apelacji jest terminem ustawowym, a zatem nie może być przedłużony lub skrócony przez przewodniczącego.
Sąd ustalił, że powódka wniosła o doręczenie jej odpisu wyroku z uzasadnieniem, ale uczyniła to w dniu 4 maja 2017 r., a więc po upływie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Powód natomiast w ogóle nie złożył wniosku o doręczenie mu wyroku z uzasadnieniem. Tygodniowy termin, o którym mowa w art. 369§2 k.p.c., do doręczenia wyroku z uzasadnieniem upłynął w sprawie z dniem 27 kwietnia 2017r. Powodowie mogli zatem wnieść apelację w terminie 14 dni od dnia 27 kwietnia 2017r., czyli do dnia 2 maja 2017r. (1 maja 2017r. był dniem wolnym od pracy). Tymczasem powodowie wnieśli apelację w dniu 10 czerwca 2017r.
Podstawę rozstrzygnięcia stanowił przepis art. 370 k.p.c.
Zażalenie na powyższe postanowienie wywiedli powodowie. W treści uzasadnienia wskazali, że wbrew ustaleniom Sądu Okręgowego dochowali oni terminu do wniesienia apelacji. Podnieśli, że powódka na ostatniej rozprawie poinformowała Sąd, że z uwagi na zły stan zdrowia nie będzie mogła stawić się na terminie publikacji wyroku wobec czego wniosła o jego odroczenie. Ponieważ Sąd nie przychylił się do jej wniosku o zmianę terminu była ona przekonana, że otrzyma wyrok. W ocenie powódki jej pismo o doręczenie wyroku należy traktować jako ponaglenie Sądu do doręczenia uzasadnienia a nie jako wystąpienie o jego doręczenie. Powodowie wskazali również, że jeśli termin na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku wynosi 21 dni od jego ogłoszenia to upływał on z dniem 11 maja 2017 r., nie zaś 2 maja 2017 r.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zażalenie powodów okazało się niezasadne.
Powodowie wywiedli w dniu 10 czerwca 2017 r. apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie z dnia 20 kwietnia 2017 r.
Zgodnie z art. 328 § 1 zd. 1 i 2 k.p.c. uzasadnienie wyroku sporządza się
pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadku, o którym mowa w art. 327 § 2 - od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. W niniejszej sprawie wyrok został ogłoszony w dniu 20 kwietnia 2017 r., a więc tygodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upływał z dniem 27 kwietnia 2017 r. Powódka wniosła o sporządzenie uzasadnienia wyroku w dniu 4 maja 2017 roku wobec czego wniosek taki ulegał odrzuceniu.
Twierdzenia strony powodowej zawarte w zażaleniu, że wniosek ten należało traktować jako ponaglenie nie zasługiwały na uwzględnienie z tego względu, że żaden przepis nie nakłada na Sąd obowiązku doręczenia stronom wyroku, nawet pomimo nieobecności strony na terminie publikacji.
Zgodnie natomiast z art. 369 § 1 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał
zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej
wyroku z uzasadnieniem. W myśl art. 369 § 2 k.p.c. jeżeli strona nie zgłosiła
wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia
ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął
termin do zgłoszenia takiego wniosku.
Wobec braku skutecznego wniosku o uzasadnienie wyroku, dwutygodniowy
termin do złożenia apelacji w niniejszej sprawie, zgodnie z art. 369 § 2 k.p.c.,
rozpoczął bieg w dniu, w którym upływał termin do złożenia takiego wniosku. Jak
wyżej wskazano, termin do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku upłynął z dniem
27 kwietnia 2017 r., a więc dwutygodniowy termin do złożenia apelacji upłynął z
dniem 11 maja 2017 r. Pomimo błędnego przyjęcia przez Sąd I instancji, że termin ten upłynął powodom z dniem 2 maja 2017 r., powyższa pomyłka nie mogła wpłynąć na zmianę zaskarżonego rozstrzygnięcia bowiem powodowie wnosząc apelację w dniu 10 czerwca 2017r. wnieśli ją po terminie.
Zgodnie z treścią art. 370 k.p.c. sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu
niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z
innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie
uzupełniła w wyznaczonym terminie. Sąd Okręgowy wobec uchybienia przez powodów terminowi zmuszony był do odrzucenia apelacji powodów.
Mając na uwadze powyższe Sąd Apelacyjny na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oddalił zażalenie.
Marginalnie należy wskazać, że podnoszone okoliczności a dotyczące stanu zdrowia powódki mogłyby być brane pod uwagę przy ewentualnym wniosku powódki o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, przy zachowaniu przesłanek wynikających z dyspozycji art. 168 § 1 k.p.c. oraz art. 169 k.p.c., powódka jednak takiego wniosku nie sformułowała.
H. Zarzeczna W. Kaźmierska D. Rystał
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Osoba, która wytworzyła informację: Wiesława Kaźmierska, Dariusz Rystał
Data wytworzenia informacji: